ללא קטגוריה

על "חציית קוים"

חבר טוב, שישב איתי בספסל הלימודים בקורס קציני משטרה כתב לי אתמול "לא ידעתי שחצית את הקווים". התכוון חברי הטוב, שהפכתי להיות סנגור. מקורו של ביטוי "חציית הקווים" בעולם של המלחמה,  כאשר הקווים מאוד ברורים למתבונן.  מושג שמתקשר על המושג הזה הוא "עריקה" – לפי ויקיפדיה "היא נטישה או נסיגה של אדם מגוף או מדינה כלשהי שיש לו חוב אמונים או אחריות אליהם". זאת המסגרת.

ועכשיו קצת פילוסופיה – לאור העבודה כי כולנו חיים במדינה שכולנו (כך אני מקווה) חפצים בקיומה, אנו חבים חובת הנאמנות כלפיה. טוב, את אלה שבאים אלינו עם משקל עודף של 20 ק"ג של חומר נפץ אני לא מחשיב. הקשת של ההבנה שלנו לעניין הנאמנות כלפי המדינה רחבה מאוד: מ"טוב למות בעד ארצנו" (אגב תקראו, אמר, או סתם קילל ברוסית) ועד לכאלה (אגב מישהו יודע האם הוא נבחר?). ובאמצע יש כל האלה שרצים למילואים או אלה שמתחתנים כדי לא להתגייס (או שלא?). לכל אלה, חוץ מאולי הקצוות הרדיקאליים יש זכות קיום והבעת עמדה. אני גם מאמין שכל אחד מאיתנו נע בציר מסוים במהלך חייו, מנאמנות מוחלטת למדינה ולערכיה ועד להתלבטות כנה ואמיתית מה יש לה, לגב' מדינה, שכך מתעללת באזרחיה.

ככל הנראה, גם אני שייך לאלה, אשר זזו על הציר הזה. הייתי שם, בשורה של אלה הגאים להיות חלק ממשהו יותר גדול מהם, ולקבל את מרותה של הגברת המזדקנת ללא עוררין. אני גם ממשיך להיות כזה באופן חלקי בתור סנגור. כי הרי שלטון החוק, שאני כל כך מאמין בו, נשאר נר לרגליי גם בתור סנגור. יותר מזה קשת הפרשנות של החוק היא רק התרחבה, והיום אני לא בטוח שסופו של כל גנב תליה. אם כי עדיין אני חושב שפרס לא צריך לתת לו….

לכן, חברי היקר, שנינו נמצאים באותו מקום. והמלחמות שיישארו במקומות אחרים….

 

 

על המחבר

עו"ד אלכס גפני

עו"ד אלכס גפני הוא בעלים של משרד עורכי הדין ונוטריון גפני-רודנקו. עו"ד גפני עוסק בתחום הפלילי בכל היבטיו, בשל היותו בעל ידע והיכרות מעמיקה עם עולם החקירות ותחום המשפט הפלילי.

תגובות

 • אז ככה. הדעות שלי בנושא חלוקות. מעולם ולעולם לא אצליח להבין עורכי דין שמצליחים לסנגר על רוני רון ומרי פיזם לסוגיהם. נכון שלא כולם בקטגוריה של השניים הנ"ל, ובכל זאת, היה לי מאוד קשה לסנגר על עבריינים ולנסות, רחמנא ליצלן, להביא לזיכויים.
  אילו אני הייתי "חוצה את הקווים", הייתי בוחרת בתחום הנדל"ן. גם כסף טוב וגם לכלוך "נקי" יותר.
  לסיכום, קשה לי לגנות לגמרי את מי שאומר לך שחצית את הקווים, אולי אילו היית בצד של הקטגוריה, ה"עריקה" שלך הייתה מתקבלת טוב יותר.
  בכל מקרה, מאחלת לך הצלחה בתחום שבחרת ומי יודע, אולי אשכור פעם את שירותיך כפליליסט. (אתה זוכר מה היו תוכניותי לפני הפרישה? לא לגמרי כשרות D-:)

  • יקירתי!
   נאמר רבות על העמדה הצדקנית של אלה הטוענים שגם על גניבת מסטיק אפשר לתלות. לא אחזור על הטיעונים השחוקים מה על כך של כל אחד זכאי להגנה הטובה ביותר… בכל מקרה ומקרה יש טעמים משלו לייצוג של הנאשם. והם לא תמיד מופרכים. לא יודע אם יצא לך לראות את הידיעה הזאת כן, גם אני הרמתי גבה, ולא רק גבה. אבל תניחי רק לרגע אחד שהצבא דפק לו את המוח לגמרי? אז כן, גם הוא זכאי לייצוג וייצוג מיטבי. (וכן קראתי את הידיעה ונשארתי עם פה פעור, עם חיוך קטן בזוית הפה.)

 • סניגור הוא קצין בית משפט וקצין המדינה לא פחות מתובע משטרתי. לשניהם תפקיד חיוני בעשיית צדק. הייתי ממליצה לחבר שלך לקרוא משהו בעניין תורת הקלפיות ביהדות, במיוחד על תפקידה של נוגה בהגנה על הטוב.

  • ולנטינה, תסכימי שנחלוקה הדיכוטומית נעימה יותר למצפון. לגבי תורת הקליפות ביהדות גם לי יש חור בהשכלה, וזאת סיבה טובה להשכיל. בשתי מלים? עד שנחפש במקורות?

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

×